Uudised

Juba 7. korda RAEK-I eestvedamisel toimunud Raplamaa Majandusfoorumi fookuses oli sel korral investeerimisvõimalused pealinna kuldsest ringist väljaspool.

Päeva jooksul käsitleti küsimusi:

 • Millised on maailmamajanduse trendid nüüd ja peale viiruse taandumist?
 • Kes on ettevõtja võimalikud partnerid investeeringute elluviimisel?
 • Millistel kaalutlustel valitakse ettevõttele asukoht?
 • Kuidas saab kohalik omavalitsus mõjutada ettevõtjate investeerimisotsuseid piirkonda?

Paneeldiskussioonis teemal “Investeering Raplamaale, kas must auk või kullaauk?” avaldasid arvamust Margus Jaanson (Rapla Vallavolikogu), Siiri Tamm (Harviker OÜ), Raul Rosenberg (MES), Aira Nigul-Lepp (Swedbank)ja Herkki Olo (Kohila Vallavalitsus).

Esinejate ettekannete slaidid leiate SIIT 

Majandusfoorumil osalevad Raplamaa suuremate ettevõtete juhid, kohalike omavalitsuste ja partnerorganisatsioonide esindajad. Kohtumise eesmärgiks on ühendada avalikku ja erasektorit, teadvustada Raplamaad kui positiivset investeerimiskeskkonda, keskenduda aktuaalsetele teemale nii äris kui ühiskonnas tervikuna.

Majandusfoorum toimus Raplamaa Äritegu 2019 võitja Tohi Distillery OÜ tootmishoones, kus nüüdseks on valminud ka kaasaegsed ja stiilsed seminariruumid.

Päeva juhtis Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant Ermo Brecher.

Sündmuse korraldamist toetasid Raplamaa Partnerluskogu, Rapla, Kohila, Kehtna ning Märjamaa vald.

Loe edasi

Täna selgusid Raplamaa 2019. aasta parimad ettevõtjad. Võitja kuulutas välja Äritegu 2018 laureaat Toomas Koobas, OÜ Höhle tegevjuht.

Konkursi „Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019“ tunnustusõhtu toimus OÜ Höhle tehases Lõiuse külas, Rapla vallas. Konkurssi korraldas juba 23. aastat järjest Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK) koostöös Raplamaa Omavalitsuste Liidu ja Raplamaa Partnerluskoguga.

Konkursile esitati ligi 50 kandidaati. Tunnustati ettevõtjaid neljas põhikategoorias ja lisaks anti välja eripreemiaid: kiideti tubli õpilasfirmat ning minifirmade juhendajaid. Kolmandat aastat järjest valis rahvas kõikide kategooriate kolme parema hulgast Rahva lemmiku!

Äritegu 2019: Tohi Distillery OÜ
Väike ja Tubli 2019: Koogisahver OÜ
Uustulnuk 2019: SushiMushi OÜ
Rabav Toode 2019: Lambapiimajogurtite sari, Männiku Piimalambad OÜ

Eriauhind Raplamaa parim Õpilasfirma 2019: ÕF Puit-Est, juhendaja Margot Sarv
Eriauhind Raplamaa parimad minifirmade juhendajad: Kati Kalda, Silvi Tarto
Eriauhind Rahva Lemmik 2019: SushiMushi OÜ

Kategooriate võitjad said meeneks massiivse klaasist vaasi, mille valmistas Järvakandi Klaasistuudio. Uue kategooria “Rabav Toode 2019” tunnustuse andis üle Alu mõisahärra, kellele kirjutas teksti Valter Uusberg. Õhtu suupistete eest hoolitses OÜ Servistor, magusa üllatuse valmistas Koogisahver OÜ. Sõnalist meelelahutust pakkus näitleja Jan Uuspõld,  ekstreemsema etteaste tegi Eesti kuulsaim köielkõndija Jaan Roose. Lillede üleandmisel ulatas abistava käe selle aasta Raplamaa kauneim, Miss Raplamaa 2020, Geili Vesinurm.

Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK) tänab kõiki laureaate, nominente, kõiki kandidaatide esitajaid, külalisi ja partnereid.

Fotode autor: Siim Solman

Loe edasi

Täna, 17. septembril toimub konkursi „Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019“  tunnustusõhtu. Pidulik sündmus leiab aset eelmise aasta Äritegu 2018 võitja OÜ Höhle tehases Lõiuse külas Rapla vallas. Konkursi on välja kuulutanud Raplamaa Omavalitsuste Liit ja Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK).

Kokku esitati konkursile 47 kandidaati, neljas kategoorias: Uustulnuk; Väike ja Tubli; Rabav Toode; Äritegu. 15-liikmeline auväärt komisjon valis välja kolm parimat igas kategoorias. Lisaks antakse välja Rahva Lemmiku tiitel. Kiidetakse tublisid õpilasfirmasid ning minifirmade juhendajaid.

Tseremooniale kutsutud ligi 100 külalist on valdavalt Raplamaa äri-  ja avaliku sektori esindajad.

Tunnustusõhtu suupistete eest hoolitseb Servistor OÜ Aidi Hallikmägi juhtimisel. Kavas on kaks omanäolist üllatusesinejat. Lillede üleandmisel ulatab abistava käe Miss Raplamaa 2020, Geili Vesinurm.

Konkurssi „Raplamaa Parimad Ettevõtted“ on katkematult korraldatud Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskuse eestvedamisel juba aastast 1997.

Loe edasi

AEG: 07. oktoober kell 11:00-15:00

KOHT: TaevaniMaani Meistrikoda, Koidu 20, Rapla

SIHTRÜHM: Tegutsevad ettevõtjad, ettevõtete esindajad. Ühest ettevõttest saab seminaril osaleda kuni 2 inimest.

TULEMUSENA OSALEJAD:
Osalejad mõistavad ettevõtte arengut elutsükli võrdluses (algusest lõpuni) ja sellega kaasnevaid probleemkohti ettevõtte rahastamise ja korporatiivjuhtimise osas.
Oskavad oma ettevõttes rakendada Lean juhtimise lihtsamaid põhitõdesid

SEMINARI VIIB LÄBI: Karl Viiol
Sertifitseeritud Lean spetsialist ja väärtusahela juht (The Lean Sertification Alliance Bronze level & Silver level)

Lean juhtimine on talle  andnud kõik vajalikud teadmised nii organisatsiooni üldise käitumise parandamise kui ka individuaalsete töölõikude edendamise osas. Näiteks organisatsioonid, kes ei ole kunagi SMED analüüsi teinud võivad üldjuhul eeldada 30-40% tõhususe kasvu vaadeldava protsessilõigu osas. Lean spetsialistina oskab Karl organisatsiooni strateegiat analüüsida, luua standardiseeritud töö jaoks vajalikke protsesse, õpetada ja läbi viia analüütilist probleemi lahendust, muuta töökeskkond tõhusamaks (seadmed ja inimesed). Lean väärtusahela juhina oskab ta adekvaatselt hinnata ja analüüsida hetkeolukorda, tuvastada pudelikaelaprotsessid, luua tulevikuolukorra kaardid koos toimivate mõõdikutega ja ehitada üles protsesse lähtuvalt toote või teenuse perekonnast vähendades igas etapis erinevaid raiskamisi.

Seminaripäeva korraldamist kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ja on osalejatele TASUTA. Vajalik eelregistreerimine!
Osalevatele ettevõtetele rakendatakse VTA-d ehk vähese tähtsusega abi.
Täpsemalt saab lugeda https://www.eas.ee/riigiabi/.

Registreerimine seminarile on avatud 5. oktoobrini SIIN

NB!
Seminaril järgime Terviseameti soovitusi ja tagame käte desinfitseerimise võimaluse.
Nõuete karmistumisel on korraldajal õigus piirata osalejate arvu  või sündmus ära jätta.

Täpsem info:

Reelika Vaabel
reelika@raek.ee
5383 84330

Loe edasi

Konkurss Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019 on jõudnud lõpusirgele. Auväärne komisjon on valinud kolm parimat neljas kategoorias (Uustulnuk, Väike ja tubli, Rabav toode ja Äritegu), kelle hulgast valime nüüd Rahva lemmiku.

Sul on 1 hääl, et saata oma eelistus!

Nominentidega tutvuda ja oma hääle saad anda 15.septembrini SIIN

Loe edasi

Tänasest on avatud kohaliku omaalgatuse programmi sügisvoor, kust mittetulundusühingud ja sihtasutused saavad oma tegevuseks toetust küsida. „Kohalikel kogukondadel on regionaalses arengus väga suur roll,“ nentis riigihalduse minister Jaak Aab. „Sageli on tänu nende usinale tegevusele külas näiteks aktiivne seltsielu, toredad mänguväljakud või pakutakse kohalikele elanikele põnevaid koolitusi ja huviringe. Kuigi paljud neist kohalikest toimekatest inimestest organiseerivad seda kõike õhinapõhiselt ja vabatahtlikult, vajavad need tegevused elluviimiseks siiski ka raha. Just sellega soovimegi neile tublidele inimestele toeks ja abiks olla.“

Programmi eesmärk on tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimine ja püsimine.

Toetuse taotlejaks saavad olla programmi nõuetele vastavad ja avalikes huvides tegutsevad

1)    mittetulundusühingud, milles liikmena ei osale kohaliku omavalitsuse üksus ega riik ja mille liikmetest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole;

2)    sihtasutused, mis ei ole asutatud kohaliku omavalitsuse üksuse ega riigi osalusel ja mille asutajatest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole.

Programmi viiakse ellu kahe meetmete kaudu:

 • kogukonna areng – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse ja tõhusama koostöö tekkesse. Maksimaalne toetussumma 2500 eurot.
 • elukeskkonna ja kogukonnateenuste arendamine – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonna liikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse. Maksimaalne toetussumma 4000 eurot.

Taotlusi saab esitada e-posti teel ning tähtaeg on 1. oktoober 2020 kell 16.30. Taotlused tuleb esitada e-postile kop@raek.ee

Kõik taotlusvormid leiate SIIT.

Lisainfot ja abi projektide koostamisel jagab Karin Ratas ning kirjutada võib samuti aadressil kop@raek.ee


KOP infopäev toimub 9.septembril 10.00 Rapla Kultuurikeskuse kammersaalis.

Loe edasi

22.septembril 9.00-17.30 külastame tegusaid Järvamaa kogukondade ühendusi. Kädval, Türil, Taikses, Purdis ja Järva-Madisel.

Õppepäev on osalejaile tasuta ning osalema mahub 15 inimest. Ootame osalema tegutsevate MTÜde juhte ja juhatuste liikmeid.

Buss Järvamaale väljub Raplast Karmani busside taskust 9.00.

Täpne ajakava saadetakse kõigile registreerunutele.

Oma osalemise soovist anna märku SIIN.

Korraldajast sõltumata põhjustel võib kavasse tulla ka muudatusi. Informeerime registreerunuid sellest võimalikult varakult.

Küsimustele vastab Karin Ratas, karin@raek.ee

Raplamaa MTÜde konsultant

Loe edasi

RAEK kolis

08.07.2020

Meie uus aadress on Tallinna mnt 12, Rapla (Rapla pangahoone, endine SEB kontor).
Juulis puhkame ja teiega oleme valmis kohtuma juba augustis.

Palume kokkusaamised eelnevalt kokku leppida.

Meie kontaktid leiad SIIT

 

Soovime teile ilusat ja päikselist suve!

RAEK

Loe edasi

Konkurss RAPLAMAA PARIMAD ETTEVÕTTED on  Raplamaa Omavalitsuste Liidu  ja Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (RAEK-i) poolt läbiviidav kõrgeim maakonna poolne tunnustus ettevõtetele ja ettevõtjatele, kelle tegevus ning eeskuju on enim mõjutanud Rapla maakonna inimeste heaolu, suurendanud elanike tööhõivet ja sissetulekuid, muutnud maakonda atraktiivsemaks selle elanikele, külastajatele, investoritele; on aidanud kaasa maakonna positiivsele mainele ja arengule.

Hindamise aluseks on kandidaadi 2019. aasta tegevus ja majandustulemused.

Ettevõtjaid tunnustatakse järgmistes kategooriates:

 • Uustulnuk 2019
 • Väike ja Tubli 2019
 • Rabav Toode 2019
 • Rahva Lemmik 2019 (Valitakse kõikide komisjoni poolt kinnitatud nominentide hulgast)
 • Äritegu 2019

Kõik asutused, ettevõtted, vabaühendused ja eraisikud saavad kandidaate esitada 23. augustini 2020 täites ankeedi, mis leitav SIIT

Võitjad tehakse teatavaks pidulikul tunnustusõhtul 17. septembril eelmise aasta võitja OÜ HÖHLE tehases Lõiuse külas.

Konkurss Raplamaa Parimaid Ettevõtted 2019 toimub koostöös järgmiste organisatsioonidega: Raplamaa Partnerluskogu, Rapla vald, Kehtna vald, Kohila vald, Märjamaa vald, Raplamaa Sõnumid, TRE Raadio, Märjamaa Ettevõtjate Piirkondlik Ühendus, Raplamaa Ettevõtjate Ühing, Ettevõtlikud Naised Raplamaal, Raplamaa Turism ja Raplamaa Rabav Toode.

Täpsem teave ja konkursi statuut on leitav www.raek.ee

 

Ootame aktiivset osalemist kandidaatide esitamisel!

 

Kontaktisik

Reelika Vaabel
reelika@raek.ee
tel 5383 8430

Loe edasi

Toetame tootmisprotsessi ümber kujundamisega seotud tegevusi:

 • ressursisäästu lahenduste väljatöötamine ja rakendamine;
 • seadmete soetamine ja/või väljavahetamine uuenduslike ja ressurssi säästvamate vastu;
 • seadmete soetamine oma tootmisjääkide kasutamiseks, mis vähendavad primaarse ja suurendavad teisese toorme kasutamist tootmisprotsessis;
 • info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendused tootmisprotsessis, mis tagavad ressursisäästu;
 • keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteemide rakendamine ja registreerimine, mis tõstavad ressursitõhusust.
Kes saavad toetust taotleda?

Toetust saavad taotleda mäe- ja töötleva tööstuse ettevõtted. Toetuse taotleja võib olla äriühing, kelle põhitegevus vastab Eesti majanduse tegevusalade klassifikaatori (EMTAK 2008) koodidele mäetööstus (EMTAK 2008 jagu B, alajagu 05-09) või töötlev tööstus (EMTAK 2008 jagu C, alajagu 10-33), välja arvatud tubakatoodete tootmine (EMTAK 2008 jagu C 12).

Kui suur on toetus?

Toetuse summa on kuni 200 000 eurot ja maksimaalne osakaal abikõlblikest kuludest projekti kohta on kuni 50%.

Kuidas ja millal taotleda?

Taotlusi saab E-toetuse keskkonnas sisestama hakata 1. juunist ning esitada alates 15. juuli kl 12.00. Täpsema info leiate SIIT.

Lisaküsimuste korral palun võtke ühendust :

Ermo Brecher
Ettevõtluskonsultant
Sihtasutus RAEK
ermo@raek.ee
Loe edasi

Kutsume ettevõtteid TASUTA liituma äsjaloodud kohaliku toidu- ja joogitootjate andmebaasiga!  
Andmebaasi aadress on https://kohaliktoit.maaturism.ee

Tootjad ja talupoed saavad andmebaasiga liituda menüüs “Andmebaasiga liitumine”.
Ühinema ootame tootjaid, kes toodavad ja turustavad kohalikku toitu ning on valmis seda tarnima lõpptarbijatele ja/või toitlustusettevõtetele. Oma ettevõtte tutvustuses palume tootjatel tarbijale muuhulgas arusaadavalt kirjeldada, mil moel ettevõte oma klientidele tooteid tarnib (kas kasutatakse pakiautomaate, kullereid, tooteid saab osta ettevõttest kohapealt või on kasutusel mõni muu lahendus).
Samuti saavad andmebaasiga liituda talutoodete poed, kes müüvad väiketootjate tooteid kas läbi e-poe või füüsilise poe, mis on regulaarselt avatud.  Meie eesmärgiks on kajastada infot ka kõigi kohaliku toidu e-poodide/e-platvormide kohta, mis on kriisiajal valminud. Ettevõtted saavad info enda ning oma toodete kohta ise sisestada ning neil on hiljem kohustus iga kvartal oma andmed üle vaadata, et tagada andmebaasi ajakohasus.
Andmebaas on ettevõtetele avatud liitumiseks igal ajal, kui neil see soov tekib.
Andmebaasiga liitumine on kõigile ettevõtetele tasuta.

Andmebaasi sihtrühmaks on Eesti tarbija, kes soovib osta kohalikke toidu- ja joogitooteid ning vajab infot, kust seda leida. Tootjaid ning tooteid saavad tarbijad otsida nii maakondade kui ka tootekategooriate järgi. Samuti on võimalik tarbijal eristada otsingus mahesertifikaati ning piirkondlikke toidumärgiseid omavad tooted. Pärast seda, kui esimene liitumisring on lõppenud, siis korraldatakse Maaeluministeeriumi eestvedamisel avalikkuse teavitamine läbi meedia, et tarbijad andmebaasi üles leiaksid. Samuti toimub veidi hiljem, pärast suurema kriisi möödumist, toitlustussektorile suunatud teavitus, et viia omavahel paremini kokku kohaliku toidu- ja joogitootjad ning toitlustusettevõtted.

Andmebaas valmis Läänemere piirkonna programmist 2014-2020 rahastatud koostööprojekti “Baltic Sea Food” raames ning Maaeluministeeriumi, MTÜ Eesti Maaturism ja Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja koostöös.  
Loe edasi

Vabaühenduste teejuht internetis, mis seni oli tuntud MAKISena, jätkab nüüd tegutsemist mtyabi.ee nime all. Usume, et selliselt viitab lehe nimi paremini selle sisule. Mtyabi.ee lehelt leiad näiteks nõuandeid vabaühenduste asutamise ja arendamise kohta, ülevaate rahastamisvõimalustest, kalendri kodanikuühiskonna tähtsündmustega, maakondlike arenduskeskuste vabaühenduste konsultantide kontaktandmed ja palju muud kasulikku. Endiselt on info kättesaadav ka vene- ja inglise keeles.

Vaata ise järele www.mtyabi.ee

Loe edasi

Vabariigi Valitsus kinnitas eile meetmete paketi, mis on suunatud kriisist kannatada saanud turismisektori ettevõtjate ning mikro- ja väikeettevõtjate toetamisele kogusummas 35 miljonit eurot.

COVID-19 mõjude leevendamise toetused ettevõtetele

Eesti riik on eraldanud 10 miljoni eurot toetuseks mikro- ja väikeettevõtetele ning füüsilisest isikust ettevõtjatele, kes on negatiivselt mõjutatud COVID-19 viiruse puhangust. 

Toetuse eesmärk on ühekordse tagastamatu abi andmine COVID-19 puhangust tulenenud kriisikahjude osaliseks hüvitamiseks, mis aitaks mikro- ja väikeettevõtjatel tagada oma jätkusuutlikkus toodete ja teenuste pakkumisel ka pärast COVID-19 pandeemia lõppemist.

Toetuse suurus on 3000 ja 5000 eurot ettevõtja kohta sõltuvalt ettevõtte käibe suurusest ning käibekaotusest kriisiajal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Kriisitoetuse taotlemine kriisipuhangust lukustatud saarte ja Ida-Virumaa ettevõtetele toimub eraldi, kuid tingimused kõigile ettevõtetele on samad.

Toetuse määruse leiab SIIT

Lisaks on lähiajal muutumas ettevõtetele suunatud tootearenduse toetus, mille abil soovime julgustada ettevõtjaid investeerima rohkem arendustegevusse, mille tulemusena arendada välja uued konkurentsivõimelised tooted ja teenused, et kasvatada kriisi ajal ettevõtte konkurentsivõimet. Toetuse suurus ettevõtja kohta on 20 000-500 000 eurot.


Turismisektorile suunatud COVID-19 kahjude vähendamise toetused

Eesti riik on eraldanud turismisektori toetamiseks 25 miljonit eurot, mis on suunatud turismiettevõtjatele (majutus-, toitlustus– ja reisiettevõtjatele ning turismiatraktsioonidele) ning turismiteenuste pakkujatele.

Toetuse suurus ettevõtja kohta jääb vahemikku 2000-60 000 eurot sõltuvalt ettevõtte tegevusvaldkonnast, suurusest, käibekaotusest ja riigile tasutud tööjõumaksudest. Eesmärk on toetada raskustesse sattunud turismisektori ettevõtjaid kriisiga toimetulekuks, kriisi üleelamiseks ning kriisist kiiremaks väljumiseks niipea kui nõudlus hakkab taastuma.

Kriisitoetuse taotlemine kriisipuhangust lukustatud saarte turismiettevõtetele toimub eraldi, kuid tingimused on kõigile ettevõtetele samad.

NB! Kui ettevõte kuulub rohkem kui ühe eelnimetatud sihtrühma hulka, tuleb ettevõttel endal valida, milline abi ettevõtet kõige paremini aitab, kuna abi on ettevõtte kohta ühekordne.

Toetuste määruse leiab SIIT

Kriisitoetusele lisaks on lähiajal muutumas ka ettevõtte ärimudeli muudatustega kohandamiseks turismiettevõtete ärimudelite rakendamise toetus. 

 


Kuidas taotleda

Esimese sammuna soovitame läbi lugeda toetusmeetmete määrused.
Seejärel logida sisse või teha konto EAS iseteeninduskeskkonnas https://aken.eas.ee/Authorization

Taotlemine ei ole veel avatud, kuid saate kontrollida, et sisselogmine õnnestuks. Kui korraga on palju kasutajaid, siis võib keskkond aeglaseks muutuda. Varu kannatust!

Raplamaa ettevõtjaid nõustavad:

Janek Kadarik
Tel 506 3705
E-post: janek@raek.ee

Tatjana Jääger
Tel 520 6300
E-post: tatjana@raek.ee

Ermo Brecher
Tel 515 8238
E-post: ermo.brecher@arenduskeskused.ee

Loe edasi

SA Läänemaa korraldab 16.04 kell 14.00 veebiseminari “Kuidas eriolukorra ajal ohutult majutusteenust pakkuda?”

Kuidas tagada oma töötajate, külastajate ja enda ohutus majutusteenust pakkudes?

Seda teemat käsitlevad veebiseminaril Terviseameti keskkonnatervise osakonna juhataja Leena Albrecht ja peaspetsialist Olga Gurjanova.

Toimumisplatvorm: Zoom. Osalemiseks vajalik link edastatakse vaid registreerunutele! Seminari salvestatakse ning see saab olema järelvaadatav.

Üritus toimub projekti “Läänemaa PATEE 2020-2023” ning Euroopa Regionaalarengu Fondi toel

Registreerimine: https://bit.ly/2wr06ep

Loe edasi