Uudised

Vabariigi Valitsus kinnitas turismisektori täiendava toetamise tingimused, mille põhjal on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostanud toetusmeetme „Turismiga seotud majandusharu ettevõtjate toetamine seoses COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse levikuga“ määruse, tutvumiseks leitav siin. Samuti on info kättesaadav EASi veebis: https://www.eas.ee/covid-19-toetused/

Infotelefon 6279 700.

Toetus „Turismiga seotud majandusharu ettevõtjate toetamine seoses COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse levikuga“ on suunatud ettevõtjatele, kes on jätkuvalt erinevatest piirangutest enim mõjutatud. Toetuse eesmärk on toetada raskustesse sattunud turismiga otseselt seotud majandusharude ettevõtjaid kriisist kiiremaks väljumiseks rahvusvahelise reisimise ja nõudluse taastumisel. Toetusmeetme sihtgrupiks on majutusettevõtjad, Tallinna vanalinna toitlustusettevõtjad, reisiettevõtjad ning käsitöö- ja suveniirimüüjad. Toetuse eelarve maht on 9,7 miljonit eurot. Toetusmeetme avab EAS taotlemiseks veebruari teises pooles, kuna taotlemise avamine eeldab riigiabiloa saamist Euroopa Komisjonilt (loa taotlemise menetlus on eeldatavalt 1 kuu).

Toetusmeetme tingimuste tutvustamiseks korraldab EAS infoseminari, mis toimub 9. veebruaril kell 10.00-11.15.

Infoseminarile saad registreerida siin: Veebiseminar: Turismisektori kriisikahjude hüvitamise täiendav toetus – EAS. Palume infoseminaril osalemiseks kasutada Google Chrome´i, Mozilla või Safari brausereid. Microsoft Internet Explorerit kasutades võib ühendumine ebaõnnestuda.

Loe edasi

Märtsi esimestel päevadel avaneb PRIA taotlusvoor Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetus“ ettevõtjatele. Taotlusi võetakse vastu 2 nädalat!

Meetme INFOSEMINAR Raplamaa ettevõtjatele toimub
11. veebruaril kell 14.00-16.00 veebis ja on osalejatele tasuta.

Täpsem info ja registreerimine SIIN

KES SAAVAD TAOTLEDA?

– maapiirkonna ettevõtja, kelle müügitulu oli mõlemal taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahel majandusaastal üle 4000 euro;

– mikroettevõtjad (kuni 9 töötajat), kelle omatoodetud põllumajandustoodete või nende töötlemisel saadud toodete müügitulu kas koos või eraldi oli mõlemal taotluse esitamisele vahetult eelnenud kahel majandusaastal üle 4000 euro ja see moodustas mõlemal majandusaastal üle 50 protsendi tema kogu müügitulust (edaspidi põllumajandustootja).

TOETUSE SUURUS taotleja kohta on kuni 150 000 EUR.

TOETUSMÄÄR: 40%

MILLEKS SAAB TOETUST KASUTADA?

– ehituseks, renoveerimiseks

– uue masina või seadme soetuseks

– rändkaupluse soetamiseks

Kuna uus määrus on kinnitamisel, siis vastav link PRIA veebilehel veel puudub. Seniks saab infot siit:

https://www.pria.ee/toetused/maapiirkonnas-majandustegevuse-mitmekesistamise-investeeringutoetus-2019

Küsimustele saab vastused infoseminaril ja allpool olevatest lühivideotest.

Videod on leitavad Youtube´i aadressil https://www.youtube.com/channel/UCBqsHI7x88dEKAOr6nrh8vg/videos

NB! Finantsprognooside koostamine enne investeeringu tegemist tõstab oluliselt edukuse tõenäosust projekti elluviimisel!

Vaata kolme videojuhendit selle kohta, kuidas hästi lihtsalt oma ettevõtte jaoks finantsprognoosid kokku panna: https://www.youtube.com/playlist?list=PLz-qq9AJsDFHZJKm_IICWZSTZbekKbfCY

 

Infoseminari korraldamist kaasrahastab Euroopa Liidu Euroopa Regionaalarengu Fond.

Loe edasi

EASi kevadprogramm 2021 „Kriisis kasvamise meistriklass“, mille taotluste tähtaeg on 29.01.2021

Programm on loodud ettevõtetele ja prganisatsioonidele, kellel on välja töötatud uus toode või tootekontseptsioon, mida COVID19st tingitud ebakindlal ajal ei ole veel turule toodud.

8-nädalase meistriklassi jooksul töötatakse Teie meeskonna ning koolitajate ja kogenud mentorite toega välja toote turule toomise plaan, mis hõlmab uue toote positsioneerimist, ärimudeli disaini, intellektuaalomandi kaitsmist, turundus- ja kommunikatsiooniplaani ning samm-sammulist tegevuskava toote turule toomiseks. Oleme koolituse hetkel kolinud täielikult digiformaati ja meistriklassi puhul on kasutusel ülimalt mugav koolituskeskkond, kus kõik koolitusmaterjalid (s.h. täismahus loengud) on kogu aeg kättesaadavad ja järelvaadatavad.

Osaleva ettevõtte omaosalus summa 499+km, mis arvestatakse vähese tähtsusega riigiabina (VTA). Ettevõtte VTA jääki saate vaadata siit.

Programmi lühitutvustuse leiate SIIT.

Taotluste tähtaeg on 29. jaanuar 2021. Registreerimiseks täitke ankeet SIIN.

Loe edasi

Täna anti Raplas, Raplamaa Omavalitsuste Liidu ja Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse poolt, üle selleaastane Raplamaa Aasta Tegu peaauhind, mille pälvisid MTÜ HOOVi aktiivsed eestvedajad Anni Vahter ja Janeli Säärits  ja nende poolt korraldatav Rapla HooviOTT. Sel suvel alguse saanud ettevõtmine on vahva kodanikualgatus, mis on oma tee leidnud paljude raplamaalaste südamesse. Neljapäeviti, Rapla Keskväljakul, toimuv HooviOTT pakub maakonna väiketootjate omatoodangut, aga müügivõimaluse on leidnud juba ka kaugemalt tulijad.

Raplamaa Aasta Tegu on tunnustus, mille pälvivad inimesed, kes on andnud oma panuse maakonna kodanikuühiskonna arengusse. Olgu selleks siis mõni väike heategu, suur rahvaüritus, põnev kodanikualgatus või midagi muud. Käesoleval aastal esitati selliseid tegusid kokku 21. Tegusid hinnanud komisjon leidis, et neist Raplamaa Aasta Tegu nominendi tiitliga pärjatakse 11 tegu. Üks nominent on eritiitlit väärt ja üks tegu on see kõige-kõige ehk Raplamaa Aasta Tegu. Kokku saavad tunnustuse 13 tubli tegu. Kuna sel aastal traditsioonilist tunnustussündmust ei toimu, siis RAEKi meeskond koos Raplamaa Sõnumitega viib kõikidele nominentidele tänu isiklikult kohale järgneva nädala jooksul!

Vaata, kes on need teised tublid nominendid, meie kodulehelt.

Palju õnne kõigile!

Loe edasi

Igal aastal novembrikuus tunnustatakse Raplamaal neid inimesi, organisatsioone, ettevõtteid, kes on andnud oma panuse maakonna kodanikuühiskonna arengusse. Olgu selleks siis mõni väike heategu, suur rahvaüritus, põnev kodanikualgatus või midagi muud. Käesoleval aastal esitati selliseid tegusid kokku 21. Tegusid hinnanud komisjon leidis, et neist Raplamaa Aasta Tegu nominendi tiitliga pärjatakse 11 tegu. Üks nominent on eripreemiat väärt ja üks tegu on see kõige-kõige ehk Raplamaa Aasta Tegu. Kokku saavad tunnustuse 13 tubli tegu.

Kuna olukord on täna teistsugune kui me harjunud oleme, siis ei toimu sel aastal traditsioonilist Raplamaa Aasta Tegu tänuüritust, vaid Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus koostöös Raplamaa Omavalitsuste Liiduga otsustas, et viime kingitused igale tegijale ise kohale. Nii toimub ajavahemikus 19-26. november kõigi nominentide tänamine kohapeal.

Raplamaa Aasta Tegu võitja kuulutatakse välja õige pea!


Raplamaa Aasta Tegu 2020 nominendid tähestiku järjekorras:

 • Anne Archipov – Kaerepere külateatri pikaajaline eestvedaja
 • Carl Pucci – Raplamaa Toidusild
 • Kalju Laiapea – Näitusemaja “Minevik” rajamine ja avamine
 • Kehtna Kultuuriselts – Kehtna Vana aja päev ja kultuurihoidjate pingid Kehtnas
 • Kehtna valla noorte volikogu – Videoprojekt “Meie noored ja kriisiaeg”’
 • MTÜ Avatud Ühiskond – Projekt “Rapla valla lastele arvutid!” korraldamine
 • MTÜ Hoov – Rapla Hooviott
 • MTÜ Kohila Mõisakool ja MTÜ Miikaeli ühendus – Kohila Mõisakooli algklasside maja ehitamine
 • MTÜ Riinimanda kooristuudio – Skulptuuri “Riinimanda Helin” rajamine
 • MTÜ Väärt Raplamaa Toode – Rapla KEK-i avatud uste päev
 • MTÜ Väärt Raplamaa Toode, Ain Mihkelson, Marko Aleksejev – Raplamaa Rabade päev
 • OÜ Harviker – Kodanikuühiskonna toetaja 2020
 • Rapla Tarbijate Ühistu – Kunstiklasside ehitamine Märjamaa Muusika- ja Kunstikoolile
Loe edasi

PRIA taotlusvoor ettevõtjatele 2021 aastal

Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse suurus on kuni 150 000 eurot. Toetust saab kasutada uute seadmete ostmiseks ja tootmis- või teenindusruumide ehitamiseks.

PRIA võtab taotlusi vastu kahe nädala jooksul 2021. aasta märtsis.

Projekti ettevalmistustega tuleks alustada juba varakult.

Kõige sagedamini esitatud küsimused:

 • milleks saab ja milleks ei saa mitmekesistamise toetust kasutada?
 • millised ettevõtted saavad mitmekesistamise toetust kasutada?
 • mida peab silmas pidama toetuse taotlemisel?

Küsimustele saab vastused infopäeval või videost: https://youtu.be/LrTWRor8X5I

 

Loe edasi

Juba 7. korda RAEK-I eestvedamisel toimunud Raplamaa Majandusfoorumi fookuses oli sel korral investeerimisvõimalused pealinna kuldsest ringist väljaspool.

Päeva jooksul käsitleti küsimusi:

 • Millised on maailmamajanduse trendid nüüd ja peale viiruse taandumist?
 • Kes on ettevõtja võimalikud partnerid investeeringute elluviimisel?
 • Millistel kaalutlustel valitakse ettevõttele asukoht?
 • Kuidas saab kohalik omavalitsus mõjutada ettevõtjate investeerimisotsuseid piirkonda?

Paneeldiskussioonis teemal “Investeering Raplamaale, kas must auk või kullaauk?” avaldasid arvamust Margus Jaanson (Rapla Vallavolikogu), Siiri Tamm (Harviker OÜ), Raul Rosenberg (MES), Aira Nigul-Lepp (Swedbank)ja Herkki Olo (Kohila Vallavalitsus).

Esinejate ettekannete slaidid leiate SIIT 

Majandusfoorumil osalevad Raplamaa suuremate ettevõtete juhid, kohalike omavalitsuste ja partnerorganisatsioonide esindajad. Kohtumise eesmärgiks on ühendada avalikku ja erasektorit, teadvustada Raplamaad kui positiivset investeerimiskeskkonda, keskenduda aktuaalsetele teemale nii äris kui ühiskonnas tervikuna.

Majandusfoorum toimus Raplamaa Äritegu 2019 võitja Tohi Distillery OÜ tootmishoones, kus nüüdseks on valminud ka kaasaegsed ja stiilsed seminariruumid.

Päeva juhtis Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse ettevõtluskonsultant Ermo Brecher.

Sündmuse korraldamist toetasid Raplamaa Partnerluskogu, Rapla, Kohila, Kehtna ning Märjamaa vald.

Loe edasi

Täna selgusid Raplamaa 2019. aasta parimad ettevõtjad. Võitja kuulutas välja Äritegu 2018 laureaat Toomas Koobas, OÜ Höhle tegevjuht.

Konkursi „Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019“ tunnustusõhtu toimus OÜ Höhle tehases Lõiuse külas, Rapla vallas. Konkurssi korraldas juba 23. aastat järjest Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK) koostöös Raplamaa Omavalitsuste Liidu ja Raplamaa Partnerluskoguga.

Konkursile esitati ligi 50 kandidaati. Tunnustati ettevõtjaid neljas põhikategoorias ja lisaks anti välja eripreemiaid: kiideti tubli õpilasfirmat ning minifirmade juhendajaid. Kolmandat aastat järjest valis rahvas kõikide kategooriate kolme parema hulgast Rahva lemmiku!

Äritegu 2019: Tohi Distillery OÜ
Väike ja Tubli 2019: Koogisahver OÜ
Uustulnuk 2019: SushiMushi OÜ
Rabav Toode 2019: Lambapiimajogurtite sari, Männiku Piimalambad OÜ

Eriauhind Raplamaa parim Õpilasfirma 2019: ÕF Puit-Est, juhendaja Margot Sarv
Eriauhind Raplamaa parimad minifirmade juhendajad: Kati Kalda, Silvi Tarto
Eriauhind Rahva Lemmik 2019: SushiMushi OÜ

Kategooriate võitjad said meeneks massiivse klaasist vaasi, mille valmistas Järvakandi Klaasistuudio. Uue kategooria “Rabav Toode 2019” tunnustuse andis üle Alu mõisahärra, kellele kirjutas teksti Valter Uusberg. Õhtu suupistete eest hoolitses OÜ Servistor, magusa üllatuse valmistas Koogisahver OÜ. Sõnalist meelelahutust pakkus näitleja Jan Uuspõld,  ekstreemsema etteaste tegi Eesti kuulsaim köielkõndija Jaan Roose. Lillede üleandmisel ulatas abistava käe selle aasta Raplamaa kauneim, Miss Raplamaa 2020, Geili Vesinurm.

Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK) tänab kõiki laureaate, nominente, kõiki kandidaatide esitajaid, külalisi ja partnereid.

Fotode autor: Siim Solman

Loe edasi

Täna, 17. septembril toimub konkursi „Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019“  tunnustusõhtu. Pidulik sündmus leiab aset eelmise aasta Äritegu 2018 võitja OÜ Höhle tehases Lõiuse külas Rapla vallas. Konkursi on välja kuulutanud Raplamaa Omavalitsuste Liit ja Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus (RAEK).

Kokku esitati konkursile 47 kandidaati, neljas kategoorias: Uustulnuk; Väike ja Tubli; Rabav Toode; Äritegu. 15-liikmeline auväärt komisjon valis välja kolm parimat igas kategoorias. Lisaks antakse välja Rahva Lemmiku tiitel. Kiidetakse tublisid õpilasfirmasid ning minifirmade juhendajaid.

Tseremooniale kutsutud ligi 100 külalist on valdavalt Raplamaa äri-  ja avaliku sektori esindajad.

Tunnustusõhtu suupistete eest hoolitseb Servistor OÜ Aidi Hallikmägi juhtimisel. Kavas on kaks omanäolist üllatusesinejat. Lillede üleandmisel ulatab abistava käe Miss Raplamaa 2020, Geili Vesinurm.

Konkurssi „Raplamaa Parimad Ettevõtted“ on katkematult korraldatud Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskuse eestvedamisel juba aastast 1997.

Loe edasi

AEG: 07. oktoober kell 11:00-15:00

KOHT: TaevaniMaani Meistrikoda, Koidu 20, Rapla

SIHTRÜHM: Tegutsevad ettevõtjad, ettevõtete esindajad. Ühest ettevõttest saab seminaril osaleda kuni 2 inimest.

TULEMUSENA OSALEJAD:
Osalejad mõistavad ettevõtte arengut elutsükli võrdluses (algusest lõpuni) ja sellega kaasnevaid probleemkohti ettevõtte rahastamise ja korporatiivjuhtimise osas.
Oskavad oma ettevõttes rakendada Lean juhtimise lihtsamaid põhitõdesid

SEMINARI VIIB LÄBI: Karl Viiol
Sertifitseeritud Lean spetsialist ja väärtusahela juht (The Lean Sertification Alliance Bronze level & Silver level)

Lean juhtimine on talle  andnud kõik vajalikud teadmised nii organisatsiooni üldise käitumise parandamise kui ka individuaalsete töölõikude edendamise osas. Näiteks organisatsioonid, kes ei ole kunagi SMED analüüsi teinud võivad üldjuhul eeldada 30-40% tõhususe kasvu vaadeldava protsessilõigu osas. Lean spetsialistina oskab Karl organisatsiooni strateegiat analüüsida, luua standardiseeritud töö jaoks vajalikke protsesse, õpetada ja läbi viia analüütilist probleemi lahendust, muuta töökeskkond tõhusamaks (seadmed ja inimesed). Lean väärtusahela juhina oskab ta adekvaatselt hinnata ja analüüsida hetkeolukorda, tuvastada pudelikaelaprotsessid, luua tulevikuolukorra kaardid koos toimivate mõõdikutega ja ehitada üles protsesse lähtuvalt toote või teenuse perekonnast vähendades igas etapis erinevaid raiskamisi.

Seminaripäeva korraldamist kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ja on osalejatele TASUTA. Vajalik eelregistreerimine!
Osalevatele ettevõtetele rakendatakse VTA-d ehk vähese tähtsusega abi.
Täpsemalt saab lugeda https://www.eas.ee/riigiabi/.

Registreerimine seminarile on avatud 5. oktoobrini SIIN

NB!
Seminaril järgime Terviseameti soovitusi ja tagame käte desinfitseerimise võimaluse.
Nõuete karmistumisel on korraldajal õigus piirata osalejate arvu  või sündmus ära jätta.

Täpsem info:

Reelika Vaabel
reelika@raek.ee
5383 84330

Loe edasi

Konkurss Raplamaa Parimad Ettevõtted 2019 on jõudnud lõpusirgele. Auväärne komisjon on valinud kolm parimat neljas kategoorias (Uustulnuk, Väike ja tubli, Rabav toode ja Äritegu), kelle hulgast valime nüüd Rahva lemmiku.

Sul on 1 hääl, et saata oma eelistus!

Nominentidega tutvuda ja oma hääle saad anda 15.septembrini SIIN

Loe edasi

Tänasest on avatud kohaliku omaalgatuse programmi sügisvoor, kust mittetulundusühingud ja sihtasutused saavad oma tegevuseks toetust küsida. „Kohalikel kogukondadel on regionaalses arengus väga suur roll,“ nentis riigihalduse minister Jaak Aab. „Sageli on tänu nende usinale tegevusele külas näiteks aktiivne seltsielu, toredad mänguväljakud või pakutakse kohalikele elanikele põnevaid koolitusi ja huviringe. Kuigi paljud neist kohalikest toimekatest inimestest organiseerivad seda kõike õhinapõhiselt ja vabatahtlikult, vajavad need tegevused elluviimiseks siiski ka raha. Just sellega soovimegi neile tublidele inimestele toeks ja abiks olla.“

Programmi eesmärk on tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimine ja püsimine.

Toetuse taotlejaks saavad olla programmi nõuetele vastavad ja avalikes huvides tegutsevad

1)    mittetulundusühingud, milles liikmena ei osale kohaliku omavalitsuse üksus ega riik ja mille liikmetest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole;

2)    sihtasutused, mis ei ole asutatud kohaliku omavalitsuse üksuse ega riigi osalusel ja mille asutajatest äriühingud ei moodusta rohkem kui poole.

Programmi viiakse ellu kahe meetmete kaudu:

 • kogukonna areng – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse ja tõhusama koostöö tekkesse. Maksimaalne toetussumma 2500 eurot.
 • elukeskkonna ja kogukonnateenuste arendamine – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonna liikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse. Maksimaalne toetussumma 4000 eurot.

Taotlusi saab esitada e-posti teel ning tähtaeg on 1. oktoober 2020 kell 16.30. Taotlused tuleb esitada e-postile kop@raek.ee

Kõik taotlusvormid leiate SIIT.

Lisainfot ja abi projektide koostamisel jagab Karin Ratas ning kirjutada võib samuti aadressil kop@raek.ee


KOP infopäev toimub 9.septembril 10.00 Rapla Kultuurikeskuse kammersaalis.

Loe edasi

22.septembril 9.00-17.30 külastame tegusaid Järvamaa kogukondade ühendusi. Kädval, Türil, Taikses, Purdis ja Järva-Madisel.

Õppepäev on osalejaile tasuta ning osalema mahub 15 inimest. Ootame osalema tegutsevate MTÜde juhte ja juhatuste liikmeid.

Buss Järvamaale väljub Raplast Karmani busside taskust 9.00.

Täpne ajakava saadetakse kõigile registreerunutele.

Oma osalemise soovist anna märku SIIN.

Korraldajast sõltumata põhjustel võib kavasse tulla ka muudatusi. Informeerime registreerunuid sellest võimalikult varakult.

Küsimustele vastab Karin Ratas, karin@raek.ee

Raplamaa MTÜde konsultant

Loe edasi

RAEK kolis

08.07.2020

Meie uus aadress on Tallinna mnt 12, Rapla (Rapla pangahoone, endine SEB kontor).
Juulis puhkame ja teiega oleme valmis kohtuma juba augustis.

Palume kokkusaamised eelnevalt kokku leppida.

Meie kontaktid leiad SIIT

 

Soovime teile ilusat ja päikselist suve!

RAEK

Loe edasi